Takip pıtırcıkları

11 Nisan 2015 Cumartesi

"Gerçek olan öğrenmektir. Nereden, nasıl öğrenirsen öğren. Nereden, nasıl öğrendiğin, diploman, hatta neler bildiğin de önemli değil. Ne yaptığın önemlidir."

ADANA 01
Adana'ya uzun zamandır taaa Pegasus'un 19tlik bilet kampanyalarından beri gitmek istiyoruz ama erteliyoruz  ve kampanyaları kaçırsakta festivali bahane edip birşeyleri ertelemekten vazgeçiyor ve gidiyoruz.Adana kesinlikle görülmeye değer ;zamanınızı,paranızı,değerlendirebileceğiniz,midenizi şenlendirebileceğiniz bir yer.
                                                                 Adana benim için;
Türkiye'nin en doğusunu Ankara olmaktan çıkaran
İlk kez festivale katıldığım
İlk kez Türkiye'de harita ile seyehat ettiğim bir şehir.
Uzun zamandır sıkılmıştım aslında benzer yer görmek ,şaşırmamaktan  ama Adana kesinlikle bana hem farklı hem lezzetli geldi. Küçük bir şehir burası enerjiniz gücünüz tam, ayakkabılarınız sağlamsa yürünerek gezilebilecek bir şehir Yürüyünüz Nedemiş Süleyman Demirel Yollar Yürümekle Aşınmaz :). Havaalanından  yürüyerek çarşıya bile gidilir ama 40 dakikanızı alır buna gerek olmadan havaalanının önünde 2tlye çarşıya inen dolmuşlara binin.Kaç gün yeterlidir bilmiyorum ama festival için gidiyorsanız 4 gece ideal ama festival olmadan gidiyorsanızda 2gece yeterli.Adanada şaka gibi gelse de gerçekten İtalyan esintileri var ve Taşköprü kesinlikle çok güzel.En meşhur,herkesin bahsettiği Sabancı Merkez Cami ve Merkez Park güzel yerlerden.
Adanada ne yenir;
Şırdan ;meşhur mu meşhur işkembe dolma garip bişi ben hiç sevemedim,ama denemelisiniz.
Kebap ve ciğer;Olmazsa olmaz bol bol yiyin nerde derseniz Birbiçer ve Etiler'i denedik kesinlikle ve kesinlikle Etiler önde geliyor bizce çeşitli yerlerde denemekte yarar var.
Muzlu Süt;Bu bildiğimiz mutlu süt evet ama kazım büfede koca 2 bardak bir porsiyon sayılınca farklı güzel oluyor.Bu şehri özgün yapan lezzetlerden.
Yemek konusunda Küçük Saat çevresinde-Çarşıda takılın BirdeBüyük saat civarında Hacı Ahmet Şahinden cezerye,tahin helvası almalısınız kesinlikle inanılmaz leziz ve dükkanın yeri çok ilginç. 
Tüm şehirde bu yazıdan var "Benden de adam olmaz şimdi dönsen yine affederim"
Çukurova Üniversitesi kesinlikle uğramanız gereken adreslerden doğal güzellik bakımından oldukça zengin bir üniversite.Ulaşmak için Balcalı yazan  turuncu otobüslere binebilirsiniz.Taksi bize pahalı geldi Adanada otobüs kullanın daha kolay.
Adana'nın en sevdiğim yeri Ulucami ve Ramazonoğlu Medresesi çevresi oldu tam bir tarih ve huzur yeri bir çay içip mola vermelik kesinlikle.Tarihi yapılara takılan klima ve yazılarda olmasa keşke.
Adanalılarla ilgili izlenimlerim; kesinlikle kadınları çok baskın ve güçlü.Bu güçlülüğe patriarkal yapı da eklemlenince erkekleri bu baskınlığı bastırmak için sanırım başka coğrafyadaki erkeklere göre daha  baskın oluyor.