Takip pıtırcıkları

6 Ekim 2016 Perşembe

Elveda Berlin (Tschick) , Sahilde Kafka

ELVEDA BERLİN
Wolfgang Herrndorfs'un 30 ülkede basılan ve 2 milyondan fazla satan best seller romanından uyarlanan Fatih Akın filmi kesinlikle görsel bir şölen güzel bir film. Fatih Akın tarzından biraz farklı olmuş bu filmi. Bu film çocuk filmi değil çocuklara izletmeyin.
 
SAHİLDE KAFKA
Uzun zamandır kitap okuyamıyorum, film izleyemiyorum aslında pek bir şey yapmıyorum. Biraz kırgın ve ciddi canımın sıkkın olduğu dönemlerde fazlasıyla tembelim bu ve geçmiş 2 ayımın özeti tembellik ve bunalmak sanırım. Geçen yıl bu zamanlar okuduğum bir kitap etkisiyle fazlasıyla pozitifim bakınız; Sizi gidi torpilliler. İş ve işsizlik insanın hayatını fazlasıyla etkileyen kavramlar bir taraftan şımarık pazartesi sendromuna giren insanlar (haklı olanlarda var) bir taraftan bir sürü işsiz arkadaşım tanıdığım, tanımayıp öğrendiğim insan, okadar çok farklı insanla konuşuyor, görüyorum ki. Sevdiği işi yapabilen ne yazıkki çok küçük bir azınlık var ve işi sevmesine karşın bulunulan ortamdaki saçma sapan insanların hayatı zorlaştırması falan insanı soğutan etkenler tabi. Bir yandan alakası olmadığı halde öğretmen, doktor,... v.b olan ve aynı alakasızlıkla insanı canından bezdiren insanlar. Hayat garip hep söylerim ama hakederek ve isteyerek yapılan şeyler insana huzur verir ya da vermeli bilmiyorum inandığım bir şey varsa emek verilen hayırlısı ve güzeli olması.Canım bir tek kendime sıkkın değil yani pek çok insan adına da. Hayat bazen pek adil gibi olmasa da hayat güzel şey ;). Güzel düşünelim güzel olsun.
 
Sahilde Kafka'dan alıntılar ;).
Çocukların yüreği yumuşak olur,istediğin şekli verebilirsiniz.Ancak, o yürek bir kez belirli bir şekle girince, eski haline çok zor döner (syf;143).
Mutluluğun tek bir türü vardır,ama mutsuluk bin bir şekilde ve büyüklükte gelebilir.Tolstoy'un dediği gibi:"Mutluluk masal,mutsuzluk ise öyküdür."(syf;223).
Dünya her şey istediğin gibi gitmediği için eğlenceli bir yerdir(syf;426).
KAFKA;çekçede karga anlamına gelir (syf;440).